Rozhledna Bramberk po opravách září do dáli a otevřít by se měla na prodloužený víkend 28. – 30. 10. 2016.


Turisté, kteří se cítili být zklamáni ze zavřené a lešením obestavěné rozhledny Bramberk, snad budou moci ještě letos na oblíbené místo vyrazit. „Generální opravu střechy a vyspárování zdiva máme hotovo. Pokud počasí dovolí, rádi otevřeme o prodlouženém víkendu 28. až 30. října,“ sdělil Jiří Řešátko, starosta Lučan. Město rozhlednu vlastní a provozuje ji.

Rozhledna teď bude nějaký čas zářit do dáli, protože střechu pokryl zbrusu nový měděný plech. Kvůli opravám byl Bramberk zavřený od 12. září. Díky tomu, že je rozhledna zapsána jako kulturní památka, dostala lučanská radnice od Libereckého kraje více než 176 tisíc korun na její rekonstrukci. Samo město oprava nestála v podstatě nic. „Peníze na opravu budou použity z veřejné sbírky na Bramberk, která stále trvá,“ upřesnil Jiří Řešátko. Z účtu odejde 83 tisíc korun.

Rozhledna Bramberk je velice oblíbeným výletním místem. Město Lučany a místní spolky pořádaly v sobotu 13. srpna Bramberské hudební slavnosti. Pohodovou sobotou u rozhledny Bramberk doprovodily návštěvníky kapely Alabama, Vejlupci a Musika Rebels.

V průběhu akce mohli zájemci přispět na další opravy a údržbu rozhledny, která je v majetku Lučan. Přispět na rozhlednu lze také prostřednictvím veřejné sbírky na číslo účtu 80039963239399/0800, do textové zprávy jméno dárce.

V roce 2014 se začalo schylovat ke dražbě. Ač si radnice myslela, že by rozhlednu měla získat bez dražby, nestalo se tak.

V dubnu bylo jasno, radnice rozhodla, že do dražby vstoupí. Město získalo rozhlednu v dražbě na jaře roku 2014. Dražba byla dramatická a cena se vyšplhala na více než trojnásobek vyvolávací ceny. Z osmi set tisíc na dva a půl milionu korun.

Vítězství v dražbě všechny potěšilo. A rozběhla se velice úspěšná veřejná sbírka na splátku úvěru za nákup rozhledny. Díky ní je už úvěr na nákup rozhledny splacen. Podařilo se opravit okna a ochozy, nyní tedy střecha a plášť budovy.